Тайното оръжие за Мекотели



Двучерупчестите са снабдени и с мускулесто стъпало, което при много видове, като миди, се използва за закрепване на телата им към субстрата или за вкопаване в пясъка.

Разбиране на статините, лекарствата за защита на сърцето

Оцветяването на този синьопръстенен октопод показва, че индивидът е разтревожен и ухапването му може да бъде фатално Много мекотели произвеждат или акумулират от околната среда токсини, които представляват опасност за здравето и живота на хора и животни.

Черупките биват турбоспирални и планиспирални, дясно и ляво завити. При някои черупките са с формата на калпаче. Вътрешните стени образуват стълбче с отвор – пъп. При някои черупката има и капаче. Черупката се образува още в ларвния стадий.

Повеќето полжави, главно, ползат со стапалото. Тие се жители на слатките и солените води, а некои од нив живеат и на копно;

Кръвта на обикновено е безцветна и съдържа клетъчни елементи, наречени амебоцити. В кръвта на някои охлюви и при главоногите съдържа хемоглобиноподобното вещество хемоцианин, което съдържа мед, вместо желязо.

При видове, които се норят, дълъг сифон се простира до повърхността, за да поеме вода; слузта по хрилете помага за улавяне на храната, а ресничките пренасят хранителните частици в устата.

Повечето мекотели са морски животни, които живеят в местообитания от плитки крайбрежни зони до дълбоки води.

Само си представете колко лесно обикновената домашна котка, свикнала да подбира скитащи се мишки, може да мекотели опустоши почти неподвижна колония от охлюви.

Да се върнем на Лембе. Утрото е слънчево. Плуваш над плитък риф. Водачът ти прави знак с ръка, който значи, че е видял октопод. Къде? Оглеждаш се.

Во морфолошки поглед, на мекотелите може да се разликуваат неколку региони: глава, на која се наоѓаат устата и сетилните органи; труп, во и на кој се сместени главните, витални органи; стапало, кое претставува месест орган што служи за движење и наметка (или мантија), како голем набор на кожата помеѓу трупот и стапалото.

Двучерупчестите са група мекотели, която включва миди, миди , стриди, миди, черупки, бръсначи, черупки на Венера, сондажи, корита и много други (някои от които живеят в дълбоките води и все още не са идентифицирани).

е. тези, които живеят в езера и реки) и сухоземните (обитаващи сушата ) видове.

Мекото тело кај школките е заштитено со черупки кои на предната страна може да се отвораат, а на задната страна се поврзани;

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *